Bernard Cornwell

Bernard Cornwell jest z pewnością znany każdemu, kto z zamiłowaniem sięga po książki historyczne. Autor uchodzi bowiem za mistrza militarnych opisów, w których prawda i fikcja literacka przeplata się wzajemnie podczas trwania opowieści. Oprócz książek historycznych Bernard Cornwell tworzy również thrillery, których niecodzienne i tajemnicze fabuły wciągają nie mniej, niż historyczne wątki akcji.

Autor urodził się 23 lutego 1944 roku w Londynie. Swoją karierę zaczynał jako dziennikarz BBC, jednak przez zakochanie się w Amerykance postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zajął się pisaniem, ponieważ nie uzyskał pozwolenia na pracę, a był to jedyny zawód, który w tamtych czasach mógł być wykonywany bez tego dokumentu. W ten sposób stał się jednym z najchętniej czytanych autorów powieści historycznych. Najbardziej znaną serią, którą stworzył, jest opis przygód Richarda Sharpe'a, które to rozgrywają się w czasach napoleońskich. Początkowo autor nie przewidywał takiego sukcesu i chciał stworzyć jedynie dziesięć książek na temat bohatera, jednak zachęcony sukcesem ostatecznie wydał ich dwadzieścia jeden. Telewizja BBC zrealizowała serię 15 filmów na podstawie tych powieści.

W Polsce ukazały się następujące tytuły: "Trafalgar", "Łupy", "Tygrys", "Triumf", "Forteca", "Strzelcy", "Spustoszenie". Bernard Cornwell tworzył również inne cykle historyczne, na przykład na temat Sasów walczących z wikingami w dziewiątym wieku. Na naszym rynku możemy znaleźć "Trylogię Świętego Graala" z pozycjami: "Hallequin", "Wagabunda", "Heretyk", "Trylogię arturiańską" czyli "Zimowy monarcha", "Nieprzyjaciel Boga" i "Excalibur" oraz "Wojny wikingów": "Ostatnie królestwo", "Zwiastun burzy", "Panowie Północy", "Pieśń miecza" i "Płonące ziemie". Powstawały również powieści niezależnie, które nie dotyczyły konkretnych serii, na przykład "Fort nad zatoką", "Śmiercionośny jacht" lub "Pieśń łuków". Bernard Cornwel w czerwcu 2006 roku został uhonorowany przez królowę Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego.