Viktor Emil Frankl

Viktor Emil Frankl przeszedł do historii z dwóch powodów. Po pierwsze był wybitnym psychiatrą i psychoterapeutą, a po drugie żydowskim więźniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. Jego praca badawcza wielokrotnie skupiała się na osobistym doświadczeniu traumy, a ta zaś stawała się często punktem odniesienia dla skutecznego leczenia pacjentów.


Viktor Emil Frankl urodził się w 1905 roku w Wiedniu i tam też studiował medycynę, będąc pod dużym wpływem Zygmunta Freuda oraz filozofów egzystencjalnych. Zasady swoich ważnych analiz i metod terapeutycznych opracował jeszcze przed drugą wojną światową. W 1938 roku Austria została zaanektowana przez nazistowskie Niemcy, co znacząco pogorszyło sytuację naukowca o pochodzeniu żydowskim. Rok później rozpoczął się największy konflikt w historii świata, zaś Viktor Emil Frankl cudem przeżył Holokaust. W Przez kilka lat pozostawał jednak więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, w tym również Auschwitz. Doświadczenia te ukształtowały jego późniejszą pracę medyczną, a także tematykę jego publikacji.


Książki Viktora Emila Frankla cieszą się od dekad wielką popularnością wśród naukowców oraz czytelników zainteresowanych psychologią, historią czy filozofią. Do najważniejszych dzieł jego autorstwa zalicza się skierowaną do młodych czytelników książkę "Człowiek w poszukiwaniu sensu". Została opublikowana w 1946 roku, a autor opisał w nie nie tylko swoje wojenne doświadczenia, ale również podstawowe metody leczenia zaburzeń psychicznych, które nazwał logoterapią. Wielką popularnością cieszą się również publikacje "Człowiek cierpiący", “O sensie życia” czy “Bóg cierpiący”.


Viktor Emil Frankl jest znany jako twórca humanizmu psychologicznego, a jego publikacje zostały przetłumaczone na wiele języków. Otrzymał wiele prestiżowych nagród, takich jak Krzyż Honorowy I Klasy za Naukę i Sztukę.