Anastazja Pustelnik

Siostra Anastazja Pustelnik należy do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Od wielu już lat jej kulinarne arcydzieła i wypieki zdobią stoły krakowskich Jezuitów. Tygodnik "Gość niedzielny" okrzyknął ją mianem pierwszej kucharki Rzeczypospolitej. Nic zresztą dziwnego, gdyż uznaniem nie cieszą się jedynie jej kulinarne sukcesy, ale i publikacje z oryginalnymi, sprawdzonymi przepisami. "Doskonałe przepisy Siostry Anastazji", "Wielka księga ciast siostry Anastazji" i wiele innych książek sygnowanych jej imieniem osiągnęło już łączny nakład ponad trzech milionów egzemplarzy!

Pochodzi z Dylągowej w powiecie rzeszowskim. Do zgromadzenia zakonnego Córek Bożej Miłości wstąpiła w 1973 roku. Tuż po złożeniu ślubów zaczęła pracować jako gospodyni. Zajmowała się głównie gotowaniem dla niepełnosprawnych dzieci. Później zaczęła prowadzić kuchnię dla krakowskiej wspólnoty Towarzystwa Jezusowego. W 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do tej pory wydała już kilkanaście książek i poradników kulinarnych. Dzieli się w nich z czytelnikami przepisami na dania obiadowe, przekąski, sałatki, ciasta i ciasteczka na każdą okazję. Sygnowane jej imieniem publikacje cieszą się ogromnym uznaniem i popularnością. Nic zresztą dziwnego. Przepisy siostry Anastazji pokazują bowiem ogromne bogactwo kulinarnej tradycji polskiej i nie tylko. Są napisane w sposób jasny i klarowny, co sprawia, iż mogą służyć pomocą każdemu, kto pragnie rozwinąć skrzydła w domowej kuchni. Przy tym wszystkie książki o tytułach zakończonych słynnym "... siostry Anastazji" są gwarancją doskonałej jakości, merytorycznej wiedzy i intuicji oraz symbolem niekwestionowanego talentu, który doceniło już wielu. Warto też podkreślić, że siostra Anastazja stawia na produkty naturalne i ekologiczne. Unika podrzędnej mąki, a nawet masło przyrządza własnoręcznie. Uwielbia też kuchnię regionalną, a szczególnie ziemniaczane gołąbki.