Informacyjnie

15 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży wg Biblionetki

Wielkim krokiem zbliża się Dzień Dziecka, a nie ma lepszego prezentu dla dziecka, nieważne w jakim wieku jest niż ciekawa książka. Powodów jest wiele, ale najważniejszymi są rozbudzanie wyobraźni dziecka, kształtowanie słownictwa czy wspomaganie nauki samodzielnego myślenia. Dzieci, które czytają książki lub, którym rodzice czytają regularnie książki, potrafią się lepiej wysławiać i szybko budować logiczne zdania. Kolejnym ważnym powodem jest odprężenie i relaks.

Dlatego już dzisiaj przedstawiamy Wam 15 najlepiej ocenianych książek dla dzieci i młodzieży wg serwisu Biblionetka.pl.

1. Ostatni olimpijczyk – Rick Riordan

Ostatni olimpijczyk to piąty tom serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Przez cały rok herosi przygotowywali się do walki z tytanami, wiedząc, że mają małe szanse na zwycięstwo. Armia Kronosa jest coraz potężniejsza, a z każdym dołączającym do niej bogiem lub herosem moc złowrogiego tytana wzrasta.Podczas gdy Olimpijczycy usiłują powstrzymać siejącego zniszczenie Tyfona, Kronos szykuje się do ataku na Nowy Jork, gdzie Olimp pozostaje praktycznie bez ochrony. Percy Jackson i armia herosów muszą powstrzymać Pana Czasu. Czy wreszcie wyjaśni się tajemnica przepowiedni związanej z szesnastymi urodzinami Percy’ego? Kiedy na ulicach Manhattanu toczy się bitwa w obronie cywilizacji Zachodu, chłopak zaczyna mieć przerażające podejrzenie, że walczy… z własnym przeznaczeniem. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat.

Autor: Rick Riordan | Stron: 300 | Wydawnictwo: Galeria książki | Rok wydania: 2010

2. Złodziejka ksiażek – Markus Zusak

Światowy bestseller, na podstawie którego powstał film wytwórni Twentieth Century Fox. Bohaterka książki, Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…

Książka stała się bestsellerem na całym świecie i została przetłumaczona na na ponad 40 języków! Książka będzie idealnym prezentem dla dziewczynki jak i dla chłopca w wieku 7-13 lat.

Autor: Markus Zusak | Stron: 496 | Wydawnictwo: Nasza Księgarnia (WNK) | Rok wydania: 2014

3. Bitwa w labiryncie – Riodan Rick

Kolejna książka w naszym rankingu z serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tym razem w rankingu najlepiej ocenianych książek dla dzieci i młodzieży znalazł się 4. tom z serii.

Percy Jackson nie spodziewa się niczego dobrego po kursie przygotowawczym, ale kiedy pojawia się jego tajemnicza śmiertelna znajoma prześladowana przez demoniczne cheerleaderki, sytuacja szybko przestaje być zła… Staje się dramatyczna. Percy nie ma dużo czasu. Zbliża się wojna między bogami a tytanami. Nawet Obóz Herosów nie jest bezpiecznym miejscem, ponieważ armia Kronosa szykuje się do ataku na jego niegdyś nienaruszalne granice. Aby ją powstrzymać, Percy i jego przyjaciele muszą wyruszyć na niebezpieczną wyprawę przez Labirynt – ogromną podziemną krainę, gdzie niespodzianki i zagrożenia czają się na każdym kroku. Po drodze Percy zmierzy się z potężnymi wrogami, dowie się prawdy o zaginionym bogu Panie i stanie twarzą w twarz z najstraszliwszym sekretem króla tytanów Kronosa.Ostateczna wojna zaczyna się… od bitwy w Labiryncie. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat.

Autor: Rick Riordan | Stron: 364 | Wydawnictwo: Galeria książki | Rok wydania: 2010

4. Klątwa Tytana – Riodan Rick

Trzeci tom wspomnianej już serii książek Percy Jackson i bogowie olimpijscy. 

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się dowalki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów Kronos uknuł najbardziej po! dstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszymwyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana. Książka idealna dla chłopców w wieku 7-13 lat.

Autor: Rick Riordan | Stron: 312 | Wydawnictwo: Galeria książki | Rok wydania: 2010

W ciemności - Jana Frey

W ciemności – Jana Frey

5. W ciemności: Prawdziwa historia Leonii – Jana Frey

Leonia ma piętnaście lat i oczy jak szmaragdy… Czasami czuje się bardzo samotna i rozpaczliwie tęskni za światłem i kolorami – za błękitem nieba, zielenią trawy. Leonia jest niewidoma.
Stało się to dosłownie w chwilę po pierwszym pocałunku, kiedy to wysunęła się z objęć Frederika i wsiadła do samochodu. Zaraz potem uległa ciężkiemu wypadkowi. Dziewczyna obudziła się w świecie ciemności – na zawsze straciła wzrok. Jej powrót do normalnego życia jest bardzo bolesny i trudny. Wspierają ją w tym rodzina i przyjaciele. Wspaniała i wzruszająca proza! Wspaniała książka dla młodzieży.

Autor: Jana Frey | Stron: 126 | Wydawnictwo: Ossolineum | Rok wydania: 2004

6. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka – Rafał Kosik

Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka Felix, Net i Nika jadą na zimowisko do pensjonatu Trzy Kuzynki, położonego w lesie, w górach na odludziu, a prowadzonego przez bardzo dziwne starsze panie. Stare meble i przedziwne obrazy tworzą niezwykłą atmosferę, a naprawdę strasznie zaczyna się robić, kiedy nocą ktoś chodzi po domu, pozostawiając przerażonym gimnazjalistom dziwne niespodzianki. Przyjaciele powoli odkrywają tajemnicę tego niezwykłego miejsca. W książce, jak we wszystkich tomach serii „Felix, Net i Nika”, nie zabraknie humoru, przygód z dreszczykiem i nastoletnich perturbacji damsko-męskich. Zapowiada się STRASZNIE smakowity pierwszy polski horror dla młodego czytelnika!

Autor: Rafał Kosik | Stron: 464 | Wydawnictwo: Powergraph | Rok wydania: 2014

7. Ostatnie poświęcenie – Richelle Mead

Nigdy dotąd Rose nie miała takich kłopotów. Zawsze myślała, że zginie w walce. Tymczasem wygląda na to, że zostanie stracona i nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Dla królobójczyni nikt nie ma litości… A burzliwa przeszłość dziewczyny świadczy przeciwko niej. Na szczęście Rose zostali jeszcze oddani przyjaciele, którzy muszą pomóc jej w ucieczce z więzienia, a także Dymitr. Czy po powrocie do świata żywych chłopak na nowo nauczy się kochać?

Książka idealna dla nastolatków.

Autor: Richelle Mead | Stron: 544 | Wydawnictwo: Nasza Księgarnia | Rok wydania: 2012

8. Sceny z życia smoków – Beata Krupska

Smoki Beaty Krupskiej nie dają się wcisnąć w żadne szufladki (być może dlatego, że są po prostu za wielkie). Nie są podobne do żadnego innego bajkowego gada – jedne grube, pokryte gdzieniegdzie kłakami, inne szczupłe, rasowe, z kolorowymi jeżykami na głowach, jeszcze inne puchate wielkogady (bo przecież nie wielkoludy…) o pomarańczowych oczach. Są tak różne, ale coś je łączy – wszystkie smoki z prawdziwego zdarzenia mają na szyjach termosy z zupą ogórkową, wcinają smażone na maśle muchomory i jedno jest pewne – nie potrafią latać, choć ogniem czasami zieją, a na zimę zasypiają snem niedźwiedzim (albo raczej smoczym). Mieszkają sobie na leśnej polanie, unikając ludzi. I wcale nie są sympatyczne, wręcz przeciwnie – to zarozumiałe i zgryźliwe gadziny. Ale nie można ich nie lubić, a to choćby dzięki pomysłowości i poczuciu humoru. Bo jak tu nie zapałać sympatią do przerośniętej jaszczurki, która potrafi liczyć tylko do osiemnastu, a czasami zagra też na saksofonie i zbuduje mur? Każdy smok to indywidualista. Są smoki rasowe i „skundlone”. Smocza arystokracja charakteryzuje się smukłością sylwetki oraz przechodzeniem mutacji strun głosowych. To bardzo muzykalne smoki: „Są tak muzykalne, że nigdy nie słuchają muzyki. Muzyka je drażni i w tym rozdrażnieniu zjadają ludzi”. Poza tym żrą krochmal i są strasznie zarozumiałe. Ta przezabawna książeczka sprawdzi się zarówno dla dziewczynek jak i chłopców zarówno tych małych jak i nieco większych.

Autor: Beata Krupska | Stron: 64 | Wydawnictwo: Prószyński Media | Rok wydania: 2014

9. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa – Rafał Kosik

Kim są tajemnicze zjawy, podążające za bohaterami? Do czego służy maszyna odnaleziona w tajnej bazie wojskowej? Jeśli lubicie się śmiać i bać, wybierzcie się w podróż do świata, w którym wszystko jest możliwe. To pełna doskonałego humoru i trzymająca w napięciu sensacyjna powieść dla młodych czytelników. Bohaterowie, uczniowie pierwszej klasy warszawskiego gimnazjum, wpadają w wir niezwykłych zdarzeń. Spotykają wielką, mięsożerną roślinę, niechcący uruchamiają tajemniczą maszynę, od lat ukrytą głęboko pod ziemią, próbują zapobiec katastrofie lotniczej i odbywają podróż latającym żaglowcem. To tylko kilka z niesamowitych przygód, w jakich uczestniczą. Jednocześnie, by móc wrócić do domu, muszą rozwiązać pewną niezwykle skomplikowaną zagadkę. Nie jest to łatwe, bowiem są ścigani przez tajemnicze zjawy. W wyjściu cało z kolejnych opresji pomagają im wynalazki Felixa, niezwykła intuicja Niki oraz talent matematyczny Neta. Towarzyszy im Manfred, zaprzyjaźniony program sztucznej inteligencji. Książka jest napisana młodym językiem, a akcja osadzona w polskich realiach. Przygoda goni przygodę, a książkę czyta się jednym tchem!

Autor: Rafał Kosik | Stron: 536| Wydawnictwo: Powergraph | Rok wydania: 2013

10. Przysięga krwi – Richelle Mead

Niedawny atak na Akademię Świętego Władimira zatrząsł całym światem morojów. Wielu zginęło. Ale los niektórych uprowadzonych okazał się gorszy niż śmierć… Szyję Rose zdobi teraz tatuaż doświadczonej zabójczyni strzyg. Ona myśli jednak tylko o Dymitrze Bielikowie. Musi zawędrować na koniec świata, żeby go odnaleźć i dotrzymać złożonej mu przysięgi. Nie wie jednak, czy ukochany nadal pragnie, by go ocaliła… Czy znajdzie w sobie siłę, by zabić Dymitra. A może poświęci samą siebie w imię wiecznej miłości? Jak pod jej nieobecność poradzi sobie Lissa?

Książka będzie idealnym prezentem dla młodzieży.

Autor: Richelle Mead | Stron: 488 | Wydawnictwo: Nasza Księgarnia | Rok wydania: 2011

Moje drzewko pomarańczowe

Moje drzewko pomarańczowe

11. Moje drzewko pomarańczowe – Jose Mauro Vasconcelos

Kultowa powieść jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury brazylijskiej XX wieku – pełna uroku historia o trudnym dzieciństwie nadwrażliwego chłopca – powieść o charakterze autobiograficznym, przetłumaczona na 15 języków Widziana oczami dziecka urzeczonego magią kina Brazylia lat 30-tych XX wieku, z jej rosnącym bezrobociem, postępującą pauperyzacją, kontrastami społecznymi. Powieść znakomicie oddaje klimat tamtych czasów, nic więc dziwnego, że od razu po opublikowaniu odniosła wielki sukces i do dziś cieszy się olbrzymią popularnością na całym świecie.

Książka odpowiednia dla młodzieży w wieku +15 lat.

Autor: Jose Mauro Vasconcelos | Stron: 192 | Wydawnictwo: Muza | Rok wydania: 2011

Czwarty wymiar - Meg Cabot

Czwarty wymiar – Meg Cabot

12. Czwarty wymiar – Meg Cabot

Kolejna książka autorki Pamiętników księżniczki to kontynuacja bestsellerowej powieści Nawiedzony.
Towarzystwo duchów to dla Suzy codzienność. Jest przecież pośredniczką. Ale nigdy nie przypuszczała, że zakocha się w jednym z nich. I będzie musiała zdecydować: pozwolić ukochanemu wrócić do XIX wieku pod postacią człowieka czy zatrzymać go na zawsze przy sobie, ale… jako ducha! A co wybierze Jesse: żyć z Suzy czy z dala od niej umrzeć z miłości? Tym razem to naprawdę sprawa życia lub śmierci…

Autor: Meg Cabot | Stron: 208 | Wydawnictwo: Amber | Rok wydania: 2005

13. Morze potworów – Rick Riordan

Siódma klasa była dla Percy’ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy niewinna gra w zbijanego z kolegami z klasy zmienia się w śmiertelną rozgrywkę z brutalną bandą olbrzymów-ludożerców… sprawy przyjmują paskudny obrót. Niespodziewana wizyta Annabeth, przyjaciółki Percy’ego, oznacza kolejne złe wieści: magiczna granica broniąca Obozu Herosów została zniszczona przez truciznę podrzuconą przez tajemniczego wroga. Jeśli lekarstwo nie znajdzie się na czas, jedyna bezpieczna przystań dla herosów przestanie istnieć. W porywającym, dowcipnym i cieszącym się ogromną popularnością dalszym ciągu opowieści rozpoczętej w Złodzieju pioruna Percy wraz z przyjaciółmi musi udać się w rejs po Morzu Potworów, aby ocalić obóz. Najpierw jednak odkryje szokującą rodzinną tajemnicę, która każe mu się zastanowić, czy to, że Posejdon uznał go za syna, jest zaszczytem czy okrutnym żartem.

Autor: Rick Riordan | Stron: 280 | Wydawnictwo: Galeria Książki | Rok wydania: 2013

Rekrut - Robert Muchamore

Rekrut – Robert Muchamore

14. Rekrut – Robert Muchamore

Terrorystka nie otwiera drzwi obcym w obawie przed tajnymi funkcjonariuszami policji i agentami służb bezpieczeństwa. Jednak jej dzieci przyprowadzają do domu swoich kolegów… Kobieta nie ma pojęcia, że jedno z dzieci założyło podsłuch w każdym pokoju, skopiowało zawartość dysku komputera i sfotografowało notes z adresami. To dziecko pracuje dla CHERUBA. Kiedy cherubini wyruszają na akcję, nikt nie podejrzewa, że te słodkie dzieciaki to świetnie wyszkoleni zawodowi szpiedzy, pomagający w rozbijaniu organizacji przestępczych, które od lat grają na nosie policji i tajnemu wywiadowi. Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją!

Autor: Rick Riordan | Stron: 280 | Wydawnictwo: Galeria Książki | Rok wydania: 2013

15. Pocałunek cienia – Richelle Mead

Moroje mają zdolności magiczne. Zwykle specjalizują się w jednym z czterech żywiołów – wykorzystują wodę, ogień, powietrze lub ziemię. Lissa stanowiła wyjątek. Pracowała z piątym żywiołem – ducha, o którego istnieniu mało kto słyszał. Moja przyjaciółka posiadała dar uzdrawiania, a nawet wskrzeszania zmarłych. To dzięki niemu nawiązała się między nami szczególna psychiczna więź. Zostałam z nią połączona, nosiłam „pocałunek cienia”.

Od czasu, kiedy Rose pokonała w walce strzygi, dręczą ją ponure myśli. Zaczyna widzieć duchy, które ostrzegają przed złem, jakie gromadzi się coraz bliżej bram Akademii. Dziewczynie coraz trudniej tłumić uczucia do Dymitra. Wie, że nie wolno jej pokochać innego strażnika. Ale czasem trzeba łamać reguły? Gdy zaprzysiężony wróg Lissy i Rose, Wiktor Daszkow, stanie przed sądem, napięcie w arystokratycznych wampirzych kręgach sięgnie zenitu. W straszliwej bitwie Rose będzie musiała wybierać między życiem, miłością oraz dwiema najbliższymi osobami? Czy jej decyzja oznacza ratunek tylko dla jednej z nich?

Autor: Richelle Mead | Stron: 432 | Wydawnictwo: Nasza Księgarnia | Rok wydania: 2010

Share:

1 comment

  1. Raven 23 września, 2017 at 11:13 Odpowiedz

    Bardzo mi się podoba Twoje zestawienie. ;) Ze swojej strony dołożyłabym jeszcze „Tajne akta Obozu Herosów” Ricka Riordana, świetne kompendium wiedzy o jego świecie i wprowadzenie do niego. To pisarz dzięki któremu zaczęłam czytać fantastykę i w ogóle literaturę. Taki mój Harry Potter. ;) Ostatnio wyszła „Percy Jackson. Książka do kolorowania”, którą też gorąco polecam, jeśli ktoś lubi coś więcej, niż tylko czytanie. Dla fanów niezwykłych światów, jak znalazł.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *