Aktualności

Książki dla dzieci i młodzieży, od których ciężko się oderwać

Książki dla dzieci i młodzieży

Jak mówi James Patterson „nie ma dzieci, które nie lubią czytać, tylko dzieci, które czytają nieodpowiednie książki”. Wszyscy znamy klasyczne powieści dla najmłodszych jak „Kubuś Puchatek”, „Muminki” czy „Mikołajek”, a dla młodzieży „Anię z Zielonego Wzgórza” lub książki Małgorzaty Musierowicz czy Joanny Chmielewskiej. Co jednak polecić współczesnemu młodemu czytelnikowi?

Przedstawiamy listę inspirujących, najchętniej czytanych książek przez dzieci w wieku szkolnym i młodzież.

Książki wydawnictwa Dwie Siostry

Pozycje wydawnictwa założonego przez Joannę Rzyską, Jadwigę Jędryas i Ewę Stiasny to idealny wybór dla najmłodszych uczniów. Pozycje takie jak „Pszczoły”, Mapy, „Dawno temu w Momoko” to pięknie ilustrowane, wykonane z niezwykłą dbałością o stronę zarówno merytoryczną, jak i graficzną pozycje, które zachwycają kolorowymi obrazkami i dowcipną treścią. Ponadto znaleźć w nich można interesujące wiadomości o świecie roślin, zwierząt, owadów czy geografii, a nawet geologii.

Co oprócz Pottera?

Miłośnikom sagi o młodym czarodzieju Harrym Potterze warto polecić pozycje nawiązujące do świata magii i czarodziejstwa. O czym dowiedział Harry z „Quidditch przez wieki”? Jakie baśnie czytują czarodzieje i jakie stworzenia można znaleźć w Zakazanym Lesie? J.K. Rowling, autorka oryginalnego cyklu, stworzyła do tej pory aż trzy pozycje uzupełniające wiedzę o świecie magii, które występują na kartach ulubionych książek współczesnych młodych czytelników. Są to Quidditch przez wieki, Baśnie barda Beedle’a oraz podręcznik „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, na podstawie którego nakręcono film fabularny.

Dla miłośników zwierząt

Oprócz klasycznej powieści „O psie, który jeździł koleją” polecamy wiele innych pozycji, których głównym tematem jest opieka nad zwierzętami. Najmłodszym uczniom, wciąż uczącym się czytać, proponujemy bogatą serię „Zaopiekuj się mną” Holly Webb – wydawnictwo Zielona Sowa przygotowało ostatnio tomy zbierające Najpiękniejsze opowieści o kotkach i Najpiękniejsze opowieści o psach. Nieco starszym dzieciom polecamy Psie troski Toma Justyniarskiego – to wspaniała lektura, która uczy, czym jest szacunek dla zwierząt. Zwyciężyła również w rankingu najlepszych książek dla dzieci ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Witaj, przygodo!

Dla młodych entuzjastów szalonych przygód proponujemy cykl książek Agnieszki Stelmaszyk Kroniki Archeo. To wielotomowa seria łącząca wiedzę z dziedziny archeologii autorki z ciekawymi bohaterami i dynamiczną akcją. Miłośnicy zagadek kryminalnych odnajdą się natomiast w Biurze Detektywistycznym Lassiego i Mai – odkryjcie „Tajemnicę meczu” lub „Tajemnicę więzienia” i wiele, wiele innych.

Wszystkich bujających w obłokach zachęcamy natomiast do przyjrzenia się propozycjom fantastycznym. Cykle Brandona Mulla – Baśniobór lub Zwierzoduchy – cieszą się popularnością młodych czytelników na całym świecie. Koniecznie sprawdźcie też serię dla dzieci autorki słynnych Igrzysk Śmierci – „Kroniki Podziemia”. Pierwsza część historii, czyli „Gregor i Niedokończona Przepowiednia” to opowieść o zwykłym chłopcu, który pakuje się w kłopoty, aby wypełnić dziwaczną przepowiednię. Ponadto znaleźliśmy też coś dla czytelników o mocnych nerwach – Osobliwy dom pani Peregrine Ransoma Riggsa to oryginalnie wydana powieść, w której niepokojąca tajemnica łączy się z cenną lekcją historii.

Książki o ważnych sprawach

Nastoletni czas to jeden z najtrudniejszych w życiu człowieka – wiele problemów wydaje się nie do przeskoczenia. Dlatego tak ważne jest, by każdy młody człowiek mógł również na własną rękę odkryć, jakie problemy dotykają innych i jak sobie z nimi radzić. Serdecznie polecamy zbiór 15 opowiadań Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Teksty napisane przez znakomitych polskich autorów jak Andrzej Maleszka czy Barbara Kosmowska traktują o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, a także optymizmie czy życzliwości. Natomiast bestsellerowe powieści Johna Greena – Papierowe miasta lub Gwiazd naszych wina – to przejmujące historie dla dorosłej młodzieży o chorobie i miłości. Natomiast książka Złodziejka książek Markusa Zusaka stała się już klasyką literatury dla młodzieży poruszająca kwestię zarówno czytania i miłości do książek, jak i trudny temat wojny.

Bohaterowie tacy jak my

Coraz większą popularnością wśród młodzieży cieszą się książki obyczajowe. Odważna powieść Jeffa Zentera „Król Węży” oraz bestsellerowe „Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven to historie o problemach związanych z dorastaniem i przezwyciężaniem trudności życia. Polecamy też ostatni hit książkowy – „13 powodów” Jaya Ashera, opowieść o tak kontrowersyjnym temacie jak samobójstwa wśród nastolatków. Zwracamy też uwagę na powieść romantyczną „Zły Romeo” Leisy Rayven: historia ciężkiej miłości młodych ludzi grających główne role w sztuce Szekspira.

Nie tylko Zmierzch…

W poprzednich latach wielką popularnością cieszyła się historia miłosna między zwykłą nastolatką a wampirem autorstwa Stephenie Meyer. Zainteresowanym książkami fantastycznymi polecamy inne, również wartościowe książki fantasy. Szczególnie warta uwagi jest dylogia Marii Dahvany Headley „Magonia” oraz Gniazdo – chwalona przez samego Neila Gaimana to opowieść o Azie cierpiącej na chorobę płuc, dziewczyna pewnego dnia widzi na niebie latający statek. Fanów trylogii Igrzyska śmierci na pewno zainteresuje cykl książek Veronici Roth: Niezgodna. Klasyczną historią fantasy, dziejącą się w magicznej rzeczywistości pełnej królów, królowych i rycerzy, będzie Czerwona Królowa Victorii Aveyard, a Rainbow Rowell – znana z bestsellerowej powieści dla młodzieży Fangirl – zabierze nas do świata fantazji, duchów, wampirów i tajemnic wraz z początkującym czarodziejem Simonem Snow w powieści Nie poddawaj się.

Share:

1 comment

  1. aniela.zadora 1 października, 2019 at 14:52 Odpowiedz

    z książek typowo młodzieżowych ciężko było mi sie oderwać od ksiażki Charlotte Seager „My Secret Youtube Life”, która porusza ważny temat hejtu i cyberprzemocy – uważam, że każdy powinien ją przeczytać

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *