Aktualności

Świętujemy Dzień Kobiet

Świętujemy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to święto, które w polskiej kulturze zakorzenione jest bardzo mocno. Wiąże się z celebrowaniem kobiecości i docenieniu płci pięknej, która obarczona jest dużą ilością odpowiedzialnych obowiązków i organizacją życia całej rodziny. To doskonała okazja, aby wreszcie docenić ciężką pracę pań, które każdego dnia dbają o domowe ognisko i realizują się jako matki, żony, bizneswoman, kobiety sukcesu i pracujące nad rozwojem swoim i swoich bliskich.

Kiedy wypada Dzień Kobiet?

Tradycyjnie już Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Wbrew temu co często zostaje podnoszone w mediach w kontekście tego dnia, nie jest to święto, które powstało w czasach komuny. Faktycznie w czasach PRL-u Dzień Kobiet był obchodzony wyjątkowo hucznie, a każda Pani otrzymywała goździki, paczkę rajstop i czekoladę. Z okazji tego dnia publikowane były także portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.

Tradycja Dnia Kobiet przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych, w których święto obchodzone jest co roku od 1909 roku. W tym roku obchodzimy więc jego setną rocznicę. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

Kobiety, a literatura

Warto w tym miejscu również wspomnieć o kobietach pisarkach, które na zawsze wpisały się w kanon literatury światowej, m.in. o Jane Austen opowiadającej piękne historie miłosne połączone z wątkami społecznymi dotyczącymi życia kobiet w tamtych czasach czy chociażby siostrach Bronte, autorek podziwianych dziś „Wichrowych wzgórz”.

Współczesna literatura też kobietami stoi. Twórczość Olgi Tokarczuk, poezje Wisławy Szymborskiej czy Haliny Poświatowskiej, albo reportaże Justyny Kopińskiej to literatura, która nie ma sobie równych, a stylem i literacką klasą zachwycą każdego.

Share:

1 comment

  1. Monika Muszyńska Dzierżoniów 3 kwietnia, 2019 at 13:36 Odpowiedz

    Mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże
    i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże.
    Na bankietach, wernisażach pokazywać się codziennie…
    Być kobietą – ta tęsknota się niekiedy budzi we mnie.

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *