Aktualności

Warszawskie Targi Książki już w maju!

Warszawskie Targi Książki 2019

Pod koniec maja na stadionie PGE Narodowym odbędzie się już dziesiąta edycja Warszawskich Targów Książki. To największa tego rodzaju impreza w kraju: w poprzednim roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 800 wystawców i 80 tysięcy zwiedzających!

Kiedy odbywają się Warszawskie Targi Książki?

Targi potrwają aż cztery dni: od czwartku 23 maja do niedzieli 26 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. Pełen program imprezy nie został jeszcze ogłoszony, ale już wiadomo, że będzie to największa edycja w historii warszawskich targów. Zwiedzających czeka moc atrakcji: spotkania z autorami, dyskusje i debaty z ludźmi świata kultury, pisarzami, tłumaczami i badaczami literatury, warsztaty i pokazy filmowe, konkursy i specjalny program przeznaczony dla najmłodszych.

Warszawskie Targi Książki 2019 – Autorzy

Na targach po raz kolejny spotkać będzie można białoruską pisarkę uhonorowaną Nagrodą Nobla, Swietłanę Aleksijewicz. Wśród zagranicznych gości swoją obecność potwierdziły również takie sławy jak Thomas Arnold, Wiktor Jerofiejew, Nele Neuhaus, R.J. Palacio, B.A. Paris, Oleh Poliakov, David N. Schwartz, Ołeh Sencow czy Yrsa Sigurdardóttir. Jeszcze liczniej reprezentowani będą polscy pisarze i ludzie kultury, wśród których znajdą się między innymi: ks. Adam Boniecki, Jerzy Bralczyk, Sylwia Chutnik, Manuela Gretkowska, Józef Hen, Krystyna Janda, Małgorzata Kalicińska, Zbigniew Mikołejko, Remigiusz Mróz, Wiesław Myśliwski, Łukasz Orbitowski, Andrzej Pilipiuk, Zofia Posmysz, Monika Sznajderman, Marcin Wicha czy Jakub Żulczyk.

Warszawskie Targi Książki 2019 – atrakcje

Warszawskie Targi Książki skierowane są oczywiście przede wszystkim do czytelników, ale w tym roku nie zabraknie również bogatego programu branżowego dla zawodowo związanych z rynkiem książki. Każdego dnia targów odbywać się będą warsztaty, debaty i spotkania organizowane we współpracy z takimi instytucjami jak Polska Izba Książki, Biblioteka Narodowa czy Instytut Książki.

W tym roku Gościem Honorowym targów będzie Rumunia. Z polskimi czytelnikami spotkają się znani rumuńscy pisarze, między innymi Varujan Vosganian czy Adrian Cioroianu. Zwiedzający mogą spodziewać się także debaty poświęconej przekładom literatury rumuńskiej na język polski, premier nowych książek, projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, a także warsztatów artystycznych dla najmłodszych. Na zakończenie targów odbędzie się specjalny recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie.

Po raz pierwszy w historii towarzyszyć targom będzie Festiwal „Kryminalna Warszawa”. W odpowiedzi na duże zainteresowanie literaturą gatunkową organizatorzy postanowili stworzyć nowy projekt: cykl spotkań z popularnymi autorami kryminałów (wśród polskich gwiazd Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski!), a także konkurs Grand Prix Festiwalu „Kryminalna Warszawa”: jury pod przewodnictwem prof. Ewy Paczoskiej nominowało do głównej nagrody aż wydanych w zeszłym roku 13 powieści, a laureata poznamy na uroczystej gali 25 maja.

W ramach targów odbędzie się również Meet Point, czyli Warszawski Festiwal Popkultury. Jak podają organizatorzy, wśród gości znajdą się gwiazdy YouTube, popularni esportowcy, streamerzy, influencerzy oraz twórcy fantastyki. Dla uczestników przygotowano strefy Free2Play i gry planszowe, spotkania z autorami fantastyki i wykłady poświęcone kulturze popularnej.

Bilety jednorazowe na targi kosztują od 12 do 15 złotych, a karnet wielokrotnego wstępu, ważny przez cztery dni trwania targów, 30 złotych. Szczegółowe informacje i pełen program imprezy znajdują się na stronie organizatora: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/

Share:

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *