Aktualności

Książki w sam raz na wakacje 2019

Książki na wakacje 2019

Rozpoczęły się już wakacje, a z nimi beztroskie godziny lenistwa i wreszcie czas na nadrobienie czytelniczych zaległości. Dlatego w Ravelo.pl przygotowaliśmy dla was listę książek, na które warto rzucić okiem latem 2019 roku. Są wśród nich bestsellery naszej księgarni internetowej, w tym polskie powieści, kryminały i literatura faktu. Nie zabrakło na niej ani najpopularniejszych polskich autorek obyczajowych, ani mistrzów skandynawskiego kryminału.

Gorące powieści polskie

Nie zawiodły znane i lubiane polskie autorki powieści obyczajowych, których nowe książki niezmiennie pozostają na szczytach naszych list bestsellerów. W te wakacje popularnością cieszą się nowe pozycje Katarzyny Michalak, Agnieszki Krawczyk i Krystyny Mirek. Ta ostatnia przygotowała dla swoich czytelniczek już trzeci tom serii „Willa pod kasztanem”: „Na strunach światła” (wyd. Edipresse Polska): na bohaterów znanego cyklu czekają nowe przygody, ale również rozczarowania i zadawnione urazy. Mniej ich czeka z kolei czytelników „Lata wśród wydm” Agnieszki Krawczyk, pozytywnej powieści o nieoczekiwanym spotkaniu czwórki nieznajomych w malowniczych Dębkach nad Bałtykiem i o pięknym białym domku nad morzem, którego nikt nie chciał kupić. Samotności za to poświęcona została najnowsza powieść Katarzyny Michalak, czyli „Marzycielka”. To historia nieufnej Ewy, która, aby znaleźć szczęście, musi jeszcze raz zaufać i podążać za własnymi marzeniami.

Miłośnikom lekkiej lektury na plażę polecamy zaś „Miłość i inne nieszczęścia” (wyd. Czwarta Strona) Agaty Przybyłek: ostatni już, czwarty tom cyklu „Miłość i inne szaleństwa”. Doskonale przyjęta przez czytelniczki powieść opowiada historię Małgosi, która po wypadku męża przejmuje jego warsztat samochodowy i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości — z pomocą swojej szalonej mamy, Sabiny, i trzech sióstr, bohaterek poprzednich tomów młodej autorki.

Kryminały w sam raz na plażę

Lato 2019 okazało się być szczęśliwe dla wszystkich miłośników kryminałów: przed wakacjami ukazały się nowe powieści sensacyjne i kryminalne znanych polskich pisarzy i pisarek. Blanka Lipińska przygotowała kolejny tom historii Laury Biel („Kolejne 365 dni”, wyd. Agora), której poprzednie części, pełne sensacji i erotyzmu, porównywane były do „50 twarzy Greya” — powieści Lipińskiej tym bardziej warto przeczytać jeszcze w tym roku, ponieważ na przyszły zapowiedziana została ekranizacja całej serii. Po raz pierwszy za pisanie kryminałów wzięła się Katarzyna Grochola, do tej pory znana jako autorka niezwykle popularnych powieści obyczajowych, której „Zranić marionetkę” (Wydawnictwo Literackie) opowiada zagadkę tajemniczych samobójstw warszawskich biznesmenów. Rozwiązać ją próbuje nieoczekiwany duet: doświadczony policjant i młoda studentka antropologii. Z daleka od stolicy przenosi nas za to niezawodny Remigiusz Mróz, którego „Listy zza grobu” (wyd. Filia) to rozpoczęcie nowej serii traktującej o Sewerynie Zaorskim, patomorfologu i ojcu dwójki dzieci. Po całej serii nieprawdopodobnych zdarzeń Zaorski zmierzyć się będzie musiał ze swoją przeszłością, o której wolałby zapomnieć.

Nie zawiedli też mistrzowie tak popularnego u nas szwedzkiego kryminału. Nową serię rozpoczęła Camilla Läckberg, której pierwszy tom ukazał się właśnie pod tytułem „Złota klatka” (wyd. Czarna Owca). To trzymający w napięciu thriller o pięknej i inteligentnej Faye, której luksusowe życie w Sztokholmie przerwane zostaje przez tajemnicze zniknięcie. Pierwsza część powieści kryminalnych z Fjällbacki sprzedała się do tej pory w 22 milionach egzemplarzy i została doskonale oceniona przez czytelników na całym świecie, również w Polsce. Podobne oceny otrzymała najnowsza powieść Jo Nesbø, kolejna, dwunasta już część przygód Harry’ego Hole’a. W „Nożu” (wyd. Dolnośląskie) słynny detektyw wrócił do punktu wyjścia: znów pije i mieszka sam przy Sofies gate. Gdy budzi się z plamami krwi na swoim ubraniu, nie pamiętając poprzedniej nocy, wie, że będzie musiał zmierzyć się nie tylko z nową zagadką kryminalną, ale również własną przeszłością.

Co na wakacje z literatury faktu?

Na fali popularności serialu „Czarnobyl” (HBO) polecamy również dwa doskonale oceniane reportaże o wybuchu reaktora elektrowni atomowej z 1986 roku. „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” (wyd. Czarne) noblistki Swietłany Aleksijewicz to zapisy rozmów z ludźmi, którzy przeżyli katastrofę i opowiedzieli pisarce o swoim życiu, ale także historia ostatnich lat ZSRR. „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania” (wyd. Czarne), reportaż Kate Brown, badaczki historii środowiska i energii jądrowej uniwersytetu MIT, to z kolei fascynująca historia samego wybuchu i politycznych gier w Związku Sowieckim, które po nim nastąpiły.

Amatorom biografii polecamy zaś monumentalną opowieść o życiu i dziełach najwybitniejszego renesansowego artysty, przyrodnika i naukowca — Leonarda da Vinci (wyd. Insignis Media). Walter Isaacson, autor bestsellerów „Steve Jobs” oraz „Innowatorzy”, sięgnął do liczących tysiące stron notatek artysty, skorzystał także z najnowszych badań naukowych nad jego postacią — wszystko po to, aby stworzyć porywający opis „jednego z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości”.

Wszystkim zainteresowanym ekologią polecamy z kolei „Zmiany klimatu” Marka Maslina (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego) — książkę opowiadającą o ludzkim wpływie na klimat naszej planety i o jego konsekwencjach. Publikacja jest częścią doskonale ocenianej przez naukowców i czytelników serii „Krótkie wprowadzenie”, wydawanej oryginalnie przez Oxford University Press, której celem jest przystępne lecz dopracowane merytorycznie wprowadzenie w różne zagadnienia współczesnego świata.

Share:

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *