Aktualności

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk!

Świetne wieści prosto ze Szwecji! Olga Tokarczuk autorka takich powieści jak „Prawiek i inne czasy”, „Księgi Jakubowe” czy wielokrotnie nagradzanych „Biegunów” za swoją twórczość otrzymała największą możliwą nagrodę dla pisarza czyli Literacką Nagrodę Nobla 2018.

Tokarczuk poszerzyła grono nagrodzonych tą nagrodą Polaków, wśród których znaleźli się między innymi: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. O tej nagrodzie mówiło się już rok temu, jednak ze względu na skandal w Komisji Szwedzkiej zdecydowano o tym, że w zeszłym roku nagroda nie została przyznana, żeby w tym roku przyznać Literackiego Nobla zarówno za 2018 jak i 2019 rok. Literacki Nobel 2019 został przyznany Austriakowi Austriak Peterowi Handke.

Olga Tokarczuk ma już na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść „Bieguni”. Jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.

Tokarczuk zadebiutowała w 1979 r. wydając swoje pierwsze opowiadania na łamach pisma „Na przełaj” pod pseudonimem Natasza Borodin. Pierwszą powieść „Podróż ludzi Księgi” pod własnym nazwiskiem wydała w 1993 r.
Dwa lata później Olga Tokarczuk wydała powieść „E.E”, która opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk była następna powieść „Prawiek i inne czasy”.

Na podstawie jej powieści „Prowadź pług przez kości umarłych” Agnieszka Holland nakręciła film „Pokot”. Książki Olgi Tokarczuk ukazują się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Share:

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *