Dorota Masłowska

Oto jedna z najważniejszych, najbardziej oryginalnych i bez wątpienia najwyżej cenionych współczesnych pisarek polskich. Mowa rzecz jasna o Dorocie Masłowskiej. Z pewnością wielu Czytelnikom nazwisko jej kojarzy się od razu z najbardziej znaną powieścią autorki, którą jest "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". W 2006 została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike za powieść "Paw królowej". Znana jest również jako dramaturg, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka... Jednym słowem kobieta wielu talentów!

Dorota Masłowska przyszła na świat 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. Tam też dorastała i ukończyła lokalne Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego. Zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie literackim "Dzienniki Polek" zorganizowanym przez miesięcznik "Twój Styl". Był to jej pisarski debiut. W tym samym, 2000 roku, opublikowała na łamach czasopisma "Lampa" opowiadanie pod tytułem "Wyprawa na dach wieżowca".

Jednak prawdziwą sławę i uznanie przyniosła jej pisana w trakcie przygotowań do egzaminu dojrzałości powieść zatytułowana "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Jest to chłodna i wyważona analiza życia zdezorientowanej, zamieszkującej blokowiska młodzieży. Bohaterowie powieści żyją od imprezy do imprezy w egzystencjalnej i światopoglądowej pustce, którą próbują wypełnić narkotykami i przygodnymi, seksualnymi epizodami. Książka ta stała się zarówno skandalizującym bestsellerem, jak i niekwestionowanym manifestem pokolenia. Do tej pory wzbudza ogromne kontrowersje i cokolwiek by o niej nie mówić, uczyniła Masłowską z dnia na dzień jedną z najbardziej znaczących, polskich pisarek współczesnych.

Odtąd kariera Doroty Masłowskiej ruszyła z kopyta, a ona sama najpierw zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Gdańskim, później zaś przeniosła się na Uniwersytet Warszawski, by studiować kulturoznawstwo. W 2005 roku ukazała się jej kolejna powieść pod tytułem "Paw królowej". I znowu podzieliła ona krytyków i wszystkich miłośników literatury. Zarzucano jej epatowanie brzydotą i niespójność fabuły, jednak znaleźli się i tacy, którzy powieść tę wysławiali pod niebiosa. Napisana jest ona w formie hip-hopowej piosenki i w tak doskonały i prześmiewczy sposób wykorzystuje współczesną polszczyznę, że to właśnie za "Pawia królowej" przyznano Masłowskiej Nagrodę Literacką Nike w 2006 roku.

Jej trzecia powieść zatytułowana "Kochanie, zabiłam nasze koty" ujrzała światło dzienne dopiero w roku 2012. Poprzedziło ją kilka dramatów scenicznych autorki, a znakomita adaptacja owej trzeciej powieści na dobre zagościła w repertuarze Teatru Nowego w Poznaniu. Sama autorka twierdzi, że to jej najbardziej przemyślana powieść. Niemniej jednak cała twórczość Masłowskiej zasługuje na uwagę, gdyż porusza problematykę o tyleż współczesną, o ile uniwersalną za razem. Poza tym zawsze czyni to w formie ze wszech miar oryginalnej i szokującej.