Jeremi Przybora

Jeremi Przybora to polski liryk, pisarz i satyryk, znany również jako spiker radiowy i artysta estradowy. Był współzałożycielem legendarnego Kabaretu Starszych Panów, a teksty jego piosenek wciąż cieszą się ogromną popularnością.

Jeremi Przybora przyszedł na świat w 1915 roku w Warszawie, w rodzinie szlacheckiej. Był najmłodszym z trojga dzieci inżyniera-cukiernika, będącego właścicielem fabryki słodyczy oraz warszawskiej cukierni. Ukończył ewangelickie Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a następnie studia w Szkole Głównej Handlowej. Podjął też studia na Uniwersytecie Warszawskim, jednakże ich nie ukończył.

W 1937 roku wygrał konkurs na stanowisko spikera warszawskiej rozgłośni Warszawa II, należącej do Polskiego Radia. Z Polskim Radiem związany był przez wiele lat, po wojnie pracował bowiem z kolei w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy. Współtworzył tam autorski cykl satyrycznych audycji, zatytułowanych "Pokrzywy nad Brdą". Później powrócił do Warszawy, gdzie spotkał Jerzego Wasowskiego (poznanego w radiu podczas oblężenia Warszawy), z którym stworzył nad wyraz zgrany duet artystyczny: Przybora pisał teksty, Wasowski zaś do nich komponował. Wspólnie stworzyli oni Radiowy Teatrzyk "Eterek", a następnie telewizyjny program rozrywkowy Kabaret Starszych Panów, który można było również usłyszeć w formie audycji radiowych na antenie Polskiego Radia. Zmarł w 2004 roku.

Prócz tekstów piosenek, wydanych w tomie "Piosenki prawie wszystkie", pisał opowiadania, libretta, a także scenariusze słuchowisk i programów radiowych czy telewizyjnych. Jego wspomnienia, opowiadające o barwnej karierze artysty, wydane zostały pod tytułem "Przymknięte oko opaczności. Memuarów części wszystkie". Pozostawił też po sobie zbiór korespondencji wymienianej w latach sześćdziesiątych z Agnieszką Osiecką, wydany pod tytułem "Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze".

Szczególną pozycję w jego twórczości zajmują opowiadania, które wydane zostały m.in. w zbiorach: "Ciociu, przestrasz wujka", "Miłość do magister Biodrowicz" i "Nieszczęśliwy wypadek podczas wniebowzięcia". Pisał także teksty dla dzieci, jest autorem polskich wersji takich bajek, jak "Alicja w Krainie Czarów", "Dzwonnik z Notre Dame", "Królewna Śnieżka" czy "Herkules", wydanych w zbiorze "Jeremi Przybora małoletnim i stuletnim".