Richard Feynman

Richard Feynman to jeden z najwybitniejszych fizyków teoretycznych, jakich znał świat! Laureat Nagrody Nobla. Jeden z twórców amerykańskiej bomby atomowej. Orędownik naukowego poznania oraz nauki i nauczania z dogłębnym zrozumieniem tematu.

Richard P. Feynman był amerykańskim fizykiem teoretycznym. Uznany został za jednego z dziesięciu najwybitniejszych fizyków wszech czasów. To jeden z głównych twórców elektrodynamiki kwantowej. W 1965 roku za niezależne stworzenie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej przyznano mu Nagrodę Nobla.

Urodził się 11 maja 1918 roku w Nowym Jorku. Już od najmłodszych lat zachęcany był przez ojca do zadawania pytań i zgłębiania istoty problemu. Fascynowały go urządzenia elektryczne. Jako dziecko dorabiał sobie naprawiając radia. Od zawsze fascynowała go fizyka. W latach od 1935 do 1939 roku studiował w Massachusetts Institute of Technology. Następnie podjął na Uniwersytecie Princeton studia doktoranckie, które ukończył w 1942 roku. Mimo młodego wieku już wówczas cieszył się zasłużoną sławą jednego z najwybitniejszych fizyków teoretycznych. Dlatego też zaproszono go do udziału w "projekcie Manhattan”. W laboratorium w Los Alamos pracował nad skonstruowaniem amerykańskiej bomby atomowej. Był obecny podczas testu pierwszej bomby w lipcu 1945. Podjął następnie pracę na Cornell University w Ithaca. w 1951 został profesorem California Institute of Technology w Pasadenie. Był członkiem prestiżowych stowarzyszeń naukowych. Wynalazł metodę ułatwiającą obliczenia przy badaniach cząstek elementarnych. Były to tak zwane diagramy Feynmana. W 1965 roku przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Japończykiem Shin’ichirō Tomonagą i Amerykaninem Julianem Schwingerem. Brał udział w pracach komisji ustalającej przyczyny katastrofy wahadłowca Challenger. Feynman zmarł 15 lutego 1988 roku w Los Angeles.

Jako naukowiec zachwycał specjalistów z zakresu fizyki. Jako wykładowca starał się przekazywać wiedzę w taki sposób, by była ona zrozumiała dla każdego. Potępiał wkuwanie na pamięć regułek, których znaczenia się nie rozumie. Mocno krytykował także popperyzm oraz inne podejścia starające się ująć naukę w sztywne ramy. Był człowiekiem o ogromnym poczuciu humoru. Znany ze swoich dowcipów i anegdot. Wiele z nich opisał w swych autobiograficznych książkach: "Pan raczy żartować, panie Feynman” oraz "A co ciebie obchodzi, co myślą inni?”. Niezwykłym uznaniem cieszą się również "Feynmana wykłady z fizyki”.