Sławomir Cenckiewicz

Sławomir Cenckiewicz to polski historyk, który zajmuje się czasami najnowszymi. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodzi historia służb specjalnych państwa polskiego, rozpoczynając od roku 1944, a kończąc na czasach obecnych.

Urodził się 20 lipca 1971 roku w Gdyni. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego. Należy także do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Dwa razy otrzymał stypendium Polonia Aid Foundation Trust w Londynie, a także grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Później został stypendystą Free Speech Foundation w Chicago. Zawodowo interesuje go historia Polaków znajdujących się poza Polską, w tym Polonia w USA, polska emigracja polityczna oraz historia opozycji antykomunistycznej w okresie Polski Ludowej.

W latach 90. pracował jako redaktor naczelny czasopisma "Zawsze wierni". Jak dotąd przygotował ponad 200 publikacji o charakterze popularnonaukowym, naukowym oraz źródłowym. Jego teksty ukazywały się w rozmaitych pismach, takich jak: "Arcana", "Biuletyn IPN", "Pamięć i Sprawiedliwość", "Orzeł Biały", "Tygodnik Solidarność" czy "Gazeta Wyborcza". Publikacje jego autorstwa pojawiały się regularnie w tematycznym miesięczniku "Uważam Rze Historia".

Prócz tego Cenckiewicz jest twórcą wielu książek. Wśród nich znalazł się "Atomowy Szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" o szpiegowskiej działalności tytułowej postaci, odnoszący się jednocześnie do wiecznej wojny pomiędzy KGB, CIA i GRU, czy "Anna Solidarność" o trudnym życiu, jakie wiodła Anna Walentynowicz, oraz o jej niesamowitych dokonaniach.