Wydawnictwo Znak

Wydawnictwo Znak to marka, której zaufało tysiące czytelników na przestrzeni wielu lat.  Jest to jedno z największych polskich wydawnictw. Ma ono za sobą bogatą historię. Zostało założone już w roku 1959. Miało na celu utrwalenie twórczości środowiska skupionego wokół Tygodnika Powszechnego oraz miesięcznika Znak. Zaowocowało to niebanalnym charakterem wydawnictwa, które w rzeczywistości było środowiskiem intelektualnym. Inną rolą, jaką miała oficyna, było dostarczenie czytelnikom literatury niedostępnej na polskim rynku.


Po książki Karola Wojtyły, Czesława Miłosza czy Leszka Kołakowskiego ustawiały się kolejki. Początkowo wydawnictwo nie miało dużych nakładów, średnio kilkanaście tytułów na rok, a wsparcie finansowe otrzymywało od samych czytelników. Początkowo w wydawanych pozycjach dominowała literatura katolicka i filozoficzna. Pierwszą wydaną książką była Droga Krzyżowa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od lat osiemdziesiątych liczniej pojawiały się książki historyczne i politologiczne, a także pamiętniki i komentarze polityczne. Widoczny był również wielki wkład w publikowanie literatury emigracyjnej autorów takich jak: Józef Czapski, Stanisław Barańczak i Tomasz Jastrun.

Po roku 1989 wydawnictwo zwiększyło liczbę publikowanych książek oraz znacznie poszerzyło ofertę. Obecnie kluczowymi pozycjami w katalogu wydawnictwa są książki z kategorii: polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, filozoficzne, książki o tematyce religijnej, literatura faktu oraz książki dla dzieci. Wydawnictwo od samego początku współpracowało z wybitnymi autorami. Poza wyżej wspomnianymi wymienić należy Józefa Tishnera, Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta oraz Wisławę Szymborską. Z biegiem czasu do listy autorów dołączały kolejne wybitne nazwiska, takie jak Norman Davies czy Seamus Heaney.

Staranne dobieranie tytułów pod kątem wymagań różnorodnych gustów i upodobań, idące w parze z perfekcyjnym wykonaniem edytorskim to znak rozpoznawczy wydawnictwa. Umiejętne połączenie tradycji z nowoczesnością oraz niesłabnąca najwyższa jakość, pozwoliła firmie przetrwać zmianę systemu i zająć pewne miejsce na rynku wydawniczym. Poza tym czynnie angażuje się w przedsięwzięcia kulturalne, czego wyrazem jest współorganizacja Dni Tishnerowskich oraz Festiwalu Miłosza. W wyniku rozwoju wydawnictwa powstały nowe marki, takie jak: Znak Literanova, Znak Emotikon i Znak Horyzont.

Wydawnictwo od początków swego istnienia nie zatraciło świadomości pełnienia środowiska kulturotwórczego, które wciąż kreuje zjawiska literackie i skłania do dyskusji społecznych. Przy tym bardzo dobrze wyczuwa obecne trendy i promuje bestsellery m.in. powieści Zadie Smith, Marka Krajewskiego, reportaże Wojciecha Jagielskiego czy prozę Wiesława Myśliwskiego.

Autorzy Znaku są często nagradzani. Znajdują się wśród nich laureaci nagrody Nike, Pulitzera oraz nobliści.